17.2.2023

Lupaus antaa mandaatin vaatimiselle

Poliitikot tekevät taas koulutuslupauksia.

HANNA RAHKONEN
Opeopiskelija 1/23

KEVÄT TEKEE hiljalleen tuloaan ja kolmannen periodin opinnot ovat jo täydessä vauhdissa ainakin allekirjoittaneella. Lukuvuosi on reippaasti yli puolen välin ja kohta on taas yksi vuosi opettajaopintoja taputeltu. Oman kevääni täyttää viimeiset opinnot ennen tutkintotodistuksen hakemista ja valmistumista. Jännittävää!

Onneksi kevät ei ole yksinään opintoja täynnä, vaan kalenteri täyttyy monesta muustakin siististä asiasta. En voi kirjoittaa tätä palstaa nostamatta esille eduskuntavaaleja, jotka lähestyvät. Elämme vaaliaikaa parhaimmillaan; vaaleihin on valmistauduttu jo pitkän aikaa.

ORGANISAATIOT JA tahot ovat julkaisseet eduskuntavaalitavoitteitaan, ehdokkaat ovat tehneet vaikuttamistyötä ja ehkäpä jokainen meistä jo aloittanut pohdinnan siitä, kenelle tai mille puolueelle ääni menee. Ehkä et ole vielä antanut ajatustakaan vaaleille – sekin on ok. Vielä on aikaa.

Me opetus- ja kasvatusalan ammattilaiset olemme olennaisen tärkeässä roolissa demokraattisen yhteiskunnan rakentajina, sillä meidän tehtävänämme on aina varhaiskasvatuksesta aikuiskoulutukseen kannustaa yhteiskunnalliseen osallistumiseen ja aktiiviseen kansalaisuuteen. Se on osa meidän työtämme, professiotamme.

EDUSKUNTAVAALIT OVAT merkittävät jokaiselle Suomen kansalaiselle, mutta myös meidän työkentällemme. Olemme kaikki varmasti kuulleet ja nähneet lukuisia poliitikkoja tekemässä koulutuslupauksia, jotka koskettavat niin meidän opiskelijoiden elämää kuin jokaista koulutusinstituutiotakin. Opintotuista ei leikata ja koulutuksesta ei leikata. Tuhat opettajaa ammatilliseen koulutukseen ja niin edelleen Lupauksia riittää. 

Kerran sitsasin esiintyen eräänä poliitikkona ja printtasin yhden näistä koulutuslupauskylteistä, inspiroituneena näkemästäni koulutuslupauskuvasta. Toisinaan tuntuu, että näihin lupauksiin harvoin uskotaan – eikä ihme, lupauksia ei aina valitettavasti lunasteta. Mutta lupaus antaa aina mandaatin vaatimiselle. Ja kun sinä äänestät lupaajaa, on sinullakin oikeus äänestäjänä vaatia. 

Muista vaikuttaa nyt keväällä omalta osaltasi!


Lisää aiheesta

23.4.2025

Lakkovaroitus Tampereen yliopistoon – SOOL mukana

Yliopistojen työehtosopimuksesta ei ole saavutettu ratkaisua ja neuvottelujen vauhdittamiseksi työntekijöitä edustavat järjestöt ovat jättäneet Tampereen yliopistoa koskevan lakkovaroituksen. Lakko toteutuisi 7. toukokuuta.

13.4.2025

Kulttuuri on kaikkialla

Kulttuuriin kohdistuvien leikkausten johdosta musiikinopetuksen laatu peruskouluissa heikkenee. SOOLin liittokokous vaatii päättäjiltä kestäviä ja tulevaisuuteen katsovia päätöksiä kulttuuria kuluttaville, sitä harrastaville, opiskeleville ja opettaville.

13.4.2025

Jani Siirilä SOOLin puheenjohtajaksi

Helsingissä 12.–13. huhtikuuta kokoontunut opettajaksi opiskelevien liittokokous valitsi liitolle uuden puheenjohtajiston ja hallituksen sekä hyväksyi muun muassa uudistetun Tavoitteet opettajankoulutukselle -ohjelman.

17.3.2025

Rahoituksen pitää turvata tulevaisuutta, ei tilastoja

Opettajankoulutusta tarjoavat korkeakoulut leikkaavat jatkuvasti opetushenkilöstöstä sekä opetustiloista. Se voi pahimmillaan johtaa ammatilliseen osaamattomuuteen. Opettajankoulutuksen täytyy tuottaa osaavia, motivoituneita ja työelämässä kestäviä ammattilaisia, ei vain tutkintoja tilastojen täytteeksi.

17.2.2025

Kesälukiokokemus koukuttaa opettajia

Kesälukioseura yhteistyökumppaneineen järjestää vuosittain noin 20 kesälukiota eri puolilla Suomea, etänä ja myös ulkomailla. Kesälukioista löytyy mielenkiintoisia, mukaansatempaavia ja jopa maailmankuvaa avartavia työ- ja harjoittelumahdollisuuksia myös eri opetusalojen opiskelijoille.

Jaa sivu somessa

Tweet