20.4.2017

Tanssinopettajaopiskelijat ry SOOLin jäsenyhdistykseksi

SOOLin hallitus on hyväksynyt Tanssinopettajaopiskelijat ry:n SOOLin jäsenyhdistykseksi. Oulun ammattikorkeakoulussa toimiva yhdistys on perustettu tänä vuonna.

Tanssinopettajaopiskelijat ry vaikuttaa tanssinopettajaksi opiskelevien oloihin opintojen aikana sekä heidän tulevaa työelämäänsä koskeviin kysymyksiin. Yhdistys haluaa kehittää alaa sekä tuoda tanssinopettajaksi opiskelevien asiantuntijuuden ja osaamisen osaksi opettajuuden laajaa ammattilaiskenttää.

Yhdistyksen toiminta on alkanut alkuvuonna 2017 ja sen kotipaikka on Oulussa. Syksyllä 2017 tanssinopettajakoulutuksen aloituspaikkoja on Oulun ammattikorkeakoulussa 17. Tulevaisuudessa yhdistyksen tarkoituksena on myös yhdistää eri paikkakunnilla tanssinopettajaksi opiskelevia.

Tanssinopettaja (AMK) voi toimia erilaisissa tanssialan yrityksissä ja yhteisöissä tanssinopetus- ja kasvatustehtävissä sekä tanssialan yrittäjänä.

 

 


Lisää aiheesta

Jaa sivu somessa

Tweet